Savetovalište za seksualno prenosive bolesti (HIV/AIDS)
IV sprat ZZZZS, sobe 47,48
021/4870-575 dr Lidia Turo
021/4870-578 vms Gordana Kolarski
Savetovalište u okviru odeljenja za očuvanje i unapređenje zdravlja radi svako pre podne. U radu ovog Savetovališta aktivnu ulogu imaju vršnjački edukatori koji su članovi Vršnjačkog tima za zdravstvenu svesnost Zavoda. Ponedeljkom, utorkom i sredom svi zainteresovani studenti mogu doći na radionice o HIV-u (šta je rizik a šta nije) a četvrtok i petkom pozivamo studente na kafu ili čaj i jedan neformalni razgovor na temu zdravlja.
Caffe „Savetovalište“ radi od 10:00 do 12:00 časova.
Od januara 2006. godine u okviru Odeljenja za očuvanje i unapređenja zdravlja radiSavetovalište za HIV/AIDS. Testiranje se može raditi tokom cele godine, besplatno je, a po želji i anonimno je. Savetovanje na HIV/AIDS podrazumeva poverljiv razgovor između savetnika i klijenta, koji želi da se testira na HIV. Savetovanje je u potpunosti dobrovoljan i poverljiv, što znači da sve što klijent kaže neće nikada biti preneto drugoj osobi. Savetovanje prethodi i sledi samo testiranje na HIV. U toku razgovora pre testiranja klijent se upoznaje sa samom procedurom testiranja, sa mogućim rezultatima testa i dobija potrebne informacije o HIV/AIDS-u.
Ako se na osnovu razgovora proceni da je prošao takozvani „period prozora“(vreme koje je potrebno da prođe od trenutka nastale infekcije do vremena kada se to testom može utvrditi, budući da se testom ne utvrđuje prisustvo virusa već antitela koji organizam stvara protiv virusa), osoba se upućuje u Institut za zaštitu zdravlja gde se obavlja testiranje.
Period prozora zavisi od testa, koji se koristi, a traje najčešće oko 6 do 10 nedelja. Ako se test uradi pre tog perioda rezultat može biti lažno negativan, što znači da iako je virus prisutan u organizmu, antitela se još nisu razvila, te iako je test negativan, osoba može da širi infekciju na druge. Najčešće se koristi osnovni ELISA test, kojim se otkrivaju specifična antitela na HIV. Dok se kao potvrdni test koristi Western Blot test. Tkz. Brzi testovi, koji se mogu nabaviti u apotekama nisu pogodni za samotestiranje, jer nisu dovoljno precizni, samim tim ni pouzdani. Takođe je veoma bitna emocionalna podrška u trenutku kada saznaje rezultat, što je svakako zagarantovano u Savetovalištu.
Rezultat testa može biti reaktivan (pozitivan), što znači da je organizam razvio antitela na HIV, odnosno da je virus prisutan u telu osobe. Nereaktivan (negativan) rezultat znači da u organizmu nisu pronađena antitela, odnosno da do infekcije nije došlo. Rezultat se uvek saopštava lično,nikada telefonom, poštom, ili nekoj osobi.
Vaša pitanja vezana za reproduktivno zdravlje i HIV/AIDS-možete slati na e-mail epidemiologa koji se nalazi na vrhu stranice!
U Savetovalište se možete obratiti svakim radnim danom od 7-13 časova